Rozmazané videnie nie je nič príjemné. Ak sa u vás objavilo náhle, môže ísť o symptóm prílišného vyčerpania, ale aj o vážnejšie ochorenia. Vždy si pamätajte, že pri dlhodobom rozmazanom videní je nutné podrobiť sa zdravotnej prehliadke.
Rozmazané videnie a skleróza multiplex
Jedným z prejavov sklerózy multiplex je aj rozmazané videnie. Spôsobuje ho takzvaná optická neuritída. Tá vzniká zápalom zrakového nervu a jej symptómy zahŕňajú okrem rozmazaného videnia aj bolesť očí, zhoršenie farebného videnia alebo „šedého“ videnia, prípadne stratu periférneho videnia. Toto ochorenie sa môže prejaviť v jednom, ale zriedkavo aj v oboch očiach naraz. Optická neuritída sa lieči, respektíve zmierňuje nasadením kortikosteroidov, ktoré urýchľujú liečenie zápalu a tlmia aktivitu imunitného systému, no kortikosteroidy nijako neovplyvnia to, ako pacient po doliečení uvidí.
Nie je nič nezvyčajné, že po prekonaní optickej neuritídy môže pacient stratiť istú ostrosť obrazu, dokonca pri neliečení úplne stratiť zrak.
Náhle rozmazané videnie a mozgová príhoda
Cievna mozgová príhoda, teda mozgový infarkt, je podľa starších štatistík je treťou najčastejšou príčinou smrti vo svete aj u nás, hneď po nádorových ochoreniach a infarkte myokardu.
Jedným z prejavov menšej mozgovej príhody môže byť náhle rozmazané videnie. To však spravidla nie je jediným príznakom, preto sa nemusíte hneď plašiť, ak náhodou zisťujete, že váš obraz nie je úplne ostrý. K poruchám zraku, medzi ktoré môžeme započítať aj úplnú stratu videnia na jedno alebo obe oči, sa pridružujú aj iné nepríjemné prejavy a komplikácie, ako sú strata citlivosti či hybnosti tváre, mimickej časti, aj dolných a horných končatín, závrate, bolesti hlavy a podobne.
Syndróm suchého oka
O syndróme suchého oka toho bolo popísané dosť, no práve ten môže byť dôvodom rozmazaného videnia. Ide o poruchu omývania očného povrchu, čo znamená, že slzy, ktoré naše oko vylučuje cez slzné kanáliky, nevytvárajú dostatočný slzný film na povrchu oka, ktorý by nás chránil.
Bez špecifickej vlhkosti oka je jeho povrch náchylnejší na mechanické poškodenie a na nepríjemné pocity, ktoré môžu viesť k mechanickému poškodeniu vlastným nedopatrením. Nezvlhčené oko totiž nie je vo svojom prirodzenom stave, žmurkanie nám spôsobuje nepríjemné dráždivé pocity, keďže sa viečko nekĺže po povrchu oka.
Častým pretieraním si môžeme oko mechanicky poškodiť, prípadne s neumytými rukami vniesť do oka baktérie či vírusy a spôsobiť si tak zápal spojiviek.
Pri syndróme suchého oka je okrem nedostatočného vylučovania sĺz veľmi problémová aj kvalita vylúčených sĺz. Tie sa skladajú z vody, olejov a hlienu, čo je ideálna kombinácia pre ochranný film našich očí. Ak niektorej zo zložiek ubudlo a je v nedostatočnom pomere, naše oko to začne cítiť. Preto syndróm suchého oka nesúvisí len s pracovnými návykmi, ako je dlhé sledovanie obrazovky, ale aj so životosprávou – tá ovplyvňuje nielen zdravie našich orgánov, ale aj telesných funkcií, ktoré sú pre orgány nevyhnutné.
Rozmazané videnie môže byť dôsledkom astigmatizmu
Zahmlené a rozmazané videnie očí môže mať pôvod v poruche, ktorá sa nazýva astigmatizmus. Táto porucha sa zvykne nazývať cylindrická očná chyba. Prejavuje sa zníženou ostrosťou zraku, nepostrehnutím rôznych detailov a málokedy pacient vôbec tuší, že touto poruchou trpí.
Pri astigmatizme sa lúče svetla nelámu na sietnici do jedného miesta, ohniska, pretože je rohovka nerovnomerne zakrivená. Kvôli tomu je výsledný obraz, ktoré vníma naše oko a spracuje náš mozog, neostrý, zahmlený a nejasný.
Rohovka nie je nikdy pravidelná, má mierne zakrivenie. Pri astigmatizme je však toto zakrivenie výraznejšie, čo ovplyvňuje videnie. Astigmatizmus sa vyskytuje už pri narodení, no plne sa prejaví až neskôr. Je to spôsobené aj tým, že nižšie formy astigmatizmu si dokáže oko samo korigovať. Deti preto často nič nepovedia a dospelým, či už rodičom alebo lekárom, nie je jasné, že majú so zrakom problémy.
Korekcia astigmatizmu
Astigmatizmus sa koriguje pomocou takzvaných torických okuliarov, respektíve šošoviek. Očné pomôcky na korekciu astigmatizmu majú špeciálne cylindre, ktoré menia lom svetla a vynahrádzajú tak oku zlé zakrivenie rohovky. V minulosti sa na tieto cylindre čakalo dlhšie, ich výroba bola náročnejšia. Dnes však už poznáme mnoho stupňov astigmatizmu a výroba je rýchlejšia. Sú však aj efektívnejšie metódy korekcie astigmatizmu.
Astigmatizmu sa môžete zbaviť aj laserovo
Laserová operácia očí vám môže pomôcť aj v prípade astigmatizmu. Jednou z najvhodnejších metód, ktorá rieši toto ochorenie, je Relex Smile 3D. Používa sa pre pacientov trpiacich astigmatizmom do 5 cylindrov.
Metóda Relex Smile 3D je operačný zákrok, ktorý vyvinula spoločnosť Carl Zeiss a na ktorý sa využíva femtosekundový laser. Ten odstraňuje prebytočné tkanivo v oku, vytvára takzvanú lentikulu bez toho, aby porušil iné časti oka.
Čo robiť v prípade rozmazaného videnia
Či už trpíte náhlym rozmazaným videním na jedno alebo obe oči, pri dlhodobom pretrvávaní by ste sa mali obrátiť na profesionála. Pri rastúcom počte pacientov s astigmatizmom je možné, že práve oftalmológ bude ten, ktorý vám pomôže diagnostikovať problém a navrhne vhodnú liečbu.
Astigmatizmus nie je tak vážne ochorenie, aby ste sa ho museli báť, no dokáže vám značne znepríjemniť život. Zbytočne preto neodkladajte návštevu odborníka, ktorý vám môže kvalitu života zo dňa na deň zlepšiť.