Čo je astigmatizmus?
Astigmatizmus je to refrakčná chyba oka, pri ktorej má lomivý systém oka rôzne zakrivenie v rôznych rovinách. Príčinou astigmatizmu je najčastejšie nerovnomerné zakrivenie rohovky. Preto sa na sietnici tvorí nejasný, respektíve deformovaný obraz a pacient má hmlisté, neostré videnie. Môže mať aj bolesti hlavy, žmúri, vypadávajú mu vlasy.
Príčiny a príznaky astigmatizmu
Astigmatizmus je v prevažnej miere vrodenou chybou, ale môže sa vyvinúť aj počas života, napríklad mechanickým poškodením rohovky, následkom úrazu, zápalu alebo ako vedľajší jav šedého zákalu.
Medzi najčastejšie prejavy astigmatizmu patria:
- rozmazané a zahmlené videnie,
- skreslené videnie,
- zhoršená schopnosť čítania a rozoznávania číslic,
- únava očí,
- bolesť hlavy a očí.
Stupne astigmatizmu
Mierny stupeň astigmatizmu môže mať každý človek a dokáže s ním žiť bez akýchkoľvek obmedzení. Pri vyššom stupni dochádza k zhoršeniu videnia, ktoré obmedzuje vykonávanie bežných denných činností.
Liečba astigmatizmu
Na korekciu sa používajú kontaktné šošovky alebo okuliare s cylindrickými šošovkami. Jediným spôsobom ako sa natrvalo zbaviť astigmatizmu, je podobne ako v prípade krátkozrakosti a ďalekozrakosti laserová operácia očí, alebo výmena pôvodnej šošovky za umelú – tórickú. Konkrétnu metódu operácie určí lekár po komplexnom vyšetrení, v závislosti od veku, výšky dioptrií a parametrov rohovky.
Korekcia astigmatizmu laserovou operáciou očí.
Astigmatizmus sa obvykle objavuje aj s inou dioptrickou chybou, ako je myopia, hypermetropia. Vieme ho liečiť viacerými spôsobmi.
Liečba laserovou korekciou rohovky metódami:
Typy operačných metód
Liečba výmenou šošovky (pri operácii sivého zákalu) metódami:
Prevencia astigmatizmu
Prevencia astigmatizmu zahŕňa viacero opatrení, ktoré môžu pomôcť minimalizovať riziko vzniku tohto ochorenia. Ide predovšetkým o:
- Pravidelné kontroly u očného lekára
Vďaka pravidelným kontrolám môže Váš lekár odhaliť problémy so zrakom, vrátane astigmatizmu.
- Správne osvetlenie
Dostatočné a vhodné osvetlenie môže pomôcť minimalizovať namáhanie očí. Dôležité je tiež vyhýbať sa príliš jasným alebo blikajúcim svetlám, ktoré môžu spôsobiť namáhanie očí.
- Používanie správnych dioptrií
Ak máte diagnostikovaný astigmatizmus, je dôležité používať správne dioptrie v okuliaroch alebo kontaktných šošovkách, aby sa minimalizovalo namáhanie očí.
- Ochrana očí – Pri práci v prostredí so silným vetrom alebo v prašnom prostredí by ste mali používať ochranné okuliare alebo masky, aby ste minimalizovali riziko poškodenia očí.
- Pravidelné cvičenie očí
Tak ako pri niektorých iných diagnózach, aj pri astigmatizme môžu pravidelné cvičenia očí pomôcť posilniť svaly oka a zlepšiť krvný obeh v očných tkanivách. Môžete napríklad pozerať na rôzne objekty v rôznych vzdialenostiach a pravidelne robiť prestávky, ak dlho sledujete obrazovku.