Áno. Dôvod? Je rozumné pred každým dôležitým rozhodnutím, ku ktorému operácia očí rozhodne patrí, zvážiť všetky pre a proti, vrátane finančných nákladov. Cena zákroku je jednorazová záležitosť a na prvý pohľad sa preto môže zdať niekomu vysoká. Keď si však porovnáte, ako často si meníte napríklad rámy na okuliaroch, či sklá s rôznou povrchovou úpravou, vrátane servisu alebo ako často si kupujete kontaktné šošovky, vrátane príslušenstva, ako sú napríklad roztoky, cena operácie očí je podstatne nižšia ako investícia do refrakčných pomôcok.
Ponúknuť univerzálne indície, podľa ktorých by bolo možné zistiť, či daný pacient je vhodný na operáciu očí, alebo nie je, je nemožné. Aj preto každý pacient pred samotným zákrokom podstupuje komplexné očné vyšetrenie, na základe ktorého naši oční lekári rozhodnú, či záujemca tento zákrok môže alebo nemôže podstúpiť. Každý máme iné oči, inú kombináciu dioptrii a samozrejme každý z nás má odlišný celkový zdravotný stav, ochorenia, užíva rôzne lieky, ktoré môžu ovplyvňovať samotnú operáciu či proces hojenia, existujú ochorenia, ktoré dokonca vylučujú samotnú operáciu.
Vek spravidla nie je rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim vhodnosť pacienta na operáciu. O definitívnej vhodnosti pacienta pre laserovú operáciu oka rozhoduje očný lekár po komplexnom vyšetrení.
Vo všeobecnosti však platí, že laserovú operáciu očí môže absolvovať iba osoba staršia ako 18 rokov, kedy je za svoje rozhodnutie sama zodpovedá. Ďalším dôvodom je už stabilizácia videnia – do tohto veku je ľudské oko stále vo vývoji a zrak sa ešte môže meniť. Do 18 rokov odporúčame pacientovi používať refrakčné pomôcky ako dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky.
Obrátiť sa na kliniku oka však môžete už aj tesne pred dovŕšením tohto veku.
S výberom vhodnej operačnej metódy sa netrápte. Počas návštevy kliniky oka absolvujete komplexné očné vyšetrenie a na základe ktorého vám odporučíme najvhodnejší typ operačného zákroku. Samozrejme, ak sú z medicinského hľadiska vhodné viaceré metódy, uprednostníme tú, ktorú ste si vybrali.
Prehľad zákrokov, aj vrátane určenia, pre koho je daný zákrok ideálny, nájdete na klinikaoka.sk
Každý pacient pred samotným zákrokom podstupuje komplexné očné vyšetrenie, na základe ktorého naši oční lekári rozhodnú, či záujemca tento zákrok môže alebo nemôže podstúpiť.
Čakacie lehoty prakticky nemáme, operujeme každý týždeň. Čo sa týka termínu absolvovania vyšetrenia a zákroku, je to vecou dohody s našim personálom. Spravíme však maximum, aby sme sa prispôsobili vašim časovým možnostiam.
Všetko závisí od hrúbky a tvaru rohoviek pacienta, čo nám ukáže rohovková topografia (podrobná analýza rohovky, mapa, tvar,…) s pachymetriou (hrúbka). Bez ohľadu na operačnú metódu sa dnes bežne odstraňuje od cca – 10.0 do + 5.0 dioptrií. O odstránení dioptrií mimo uvedeného rozpätia rozhoduje náš očný lekár až po ďalšom podrobnejšom očnom vyšetrení.
Stačí, ak kontaktné šošovky nebudete používať 3 dni pred samotnou operáciou. Súčasne pacientov prosíme, aby sa v deň zákroku dostavili do kliniky oka bez kontaktných šošoviek v očiach.
Platiť je možné platobnou kartou, ale aj v hotovosti. Platba sa vykonáva pred operáciou.
Uvedomujeme si skutočnosť, že pre osoby s nižším príjmom môže predstavovať absolvovanie operačného zákroku jednorazové vyššie finančné zaťaženie. Aj z tohto dôvodu našim pacientom čoskoro ponúkneme možnosť platby vo forme splátok. O možnostiach tejto platby budeme informovať na našom webe a na našich sociálnych sieťach.
Nie. Pred operáciou dostáva pacient očné kvapky na znecitlivenie oka a tí pacienti, ktorí majú veľký strach zo zákroku, môžu požiadať aj o užitie lieku na upokojenie. Počas operácie môžete cítiť jemný tlak a dotyky chirurgových rúk v okolí očí. Čo sa týka bolesti, jej vnímanie je individuálne a každý z nás má prah bolesti nastavený na inej úrovni. Obzvlášť, keď sa sústredíte na zákrok, ktorý práve prebieha, môže byť hranica vnímania bolesti ešte nižšia. Väčšina našich pacientov však pri samotnom zákroku pociťuje iba mierny tlak na oko. Nič viac, nič menej. Po operácii budete mať prechodne niekoľko hodín pocit rezania v očiach, akoby piesok v očiach sprevádzané slzením. V tomto období by ste mali oddychovať v kľude, alebo spať, keďže zatvorené oči zlepšujú komfort a v konečnom dôsledku aj hojenie.
Na vašich rohovkách neostanú žiadne viditeľné stopy po operácii. Dokonca aj očný lekár, ktorý nebude upovedomený o absolvovanej operácii, môže prehliadnuť mikroskopické stopy po zákroku.
Štandardne operujeme obe oči naraz. Tento postup je úplne bežný, overený praxou a bezpečný pre pacienta. Dioptrický rozdiel medzi operovaným a neoperovaným okom môže byť nepríjemný a ťažko tolerovaný v bežnom živote. Pacientov prosíme, aby si na celý proces úkonov, zahŕňajúcich komplexné očné vyšetrenie, prípravu na samotný zákrok vrátane rozkvapkania a lokálnej anestézie a operačný zákrok, vyhradili približne 3 hodiny. Z tohto celého času však samotný operačný zákrok zaberie podstatne menej času – napríklad pri laserovom odstraňovaní dioptrii samotný zákrok trvá iba niekoľko sekúnd. Skôr, ako si uvedomíte, čo sa deje, budete mať po operácii.
Vďaka znecitlivenému povrchu rohovky je potreba žmurkania výrazne znížená. Navyše, inštrument nazývaný spekulum, čo je jemná kovová pružinka, ktorá sa umiestni na horné a dolné viečko , ich zastabilizuje v polohe široko otvoreného oka. Zatvorenie oka tak nie je možné.
Počas laserovania sa budete pozerať na blikajúce svetlo , počúvať zvuky prístrojov a vnímať typickú arómu vznikajúcu pri kontakte laserového lúča s tkanivom. Prípadné pohyby oka sú sledované špeciálnym systémom eye tracker, ktorý zabráni nepresnému umiestneniu laserového lúča a pri väčšom pohybe oka zastaví samotný laser aby nedošlo k laserovaniu nesprávnej časti tkaniva ako je potrebné.
Pacientov prosíme, aby sa na zákrok dostavili bez nalíčenia a bez umelých rias. Líčenie rias je nevyhnutné vynechať po laserovom zákroku počas dvoch týždňoch. K šetrnému maľovaniu viečok môžete pristúpiť už týždeň po operácii. Nejde ani tak o to, že by líčenie viečok mohlo uškodiť, ale skôr sa obávame tlaku na viečka a na oko pri odličovaní. Make-up ostatných častí tváre je v prípade nutnosti možný už večer po zákroku. Ak pôjdete na kontrolné vyšetrenie, vynechajte prosím maľovanie viečok a rias.
Obvykle dobré videnie sa dosahuje už niekoľko hodín po operácii. Väčšina pacientov je schopná nastúpiť do práce spravidla už na druhý deň o zákroku, respektíve 1 – 2 dni po operácii, závisí to od čistoty pracovného prostredia, v ktorom pracujete. Spočiatku videnie môže byť mierne rozmazané a kolísať. Je to normálny priebeh ustaľovania výsledku a zlepšuje sa zo dňa na deň. Definitívne zastabilizovanie videnia sa dosahuje 2 – 3 mesiace od operácie.
Skutočnosť, že ste niekoľko dní po zákroku a nevidíte úplne ostro a jasne, je štandardný priebeh a netreba sa kvôli nej znepokojovať. Reakcie organizmu na liečbu bývajú často veľmi individuálne a rôznia sa. Už počas prvej pooperačnej kontroly vás vieme uistiť o priebehu hojenia Navyše, každý z nás je iný, preto ani pooperačná liečba a vývoj neprebieha u všetkých pacientov rovnako. Niektorí pacienti majú ostré a jasné videnia po zákroku okamžite, u iných pacientov sa ostrosť dostavuje s istým časovým odstupom.
Ak však máte akékoľvek obavy alebo sa len potrebujete uistiť, že vaša pooperačná liečba prebieha v rámci štandardov, neváhajte sa na nás obrátiť.
V prípade ak ste absolvovali zákrok, pri ktorom sme vám implantovali šošovky, sú kruhy pri pohľade do svetla za šera a v tme normálnou súčasťou pooperačného priebehu. Ide o neuroadaptáciu – proces, počas ktorého si mozog musí zvyknúť na šošovku, ktorú máte v oku. Tento proces bežne trvá 3 – 5 mesiacov. Je to však individuálne – môže to trvať aj kratšie, prípadne dlhšie. Akonáhle si však váš mozog túto skutočnosť uvedomí, kruhy prestanete vnímať. Ak však máte pocit, že Vaše videnie pripomína pohľad „cez fóliu“, odporúčame vám kontaktovať nás a dohodnúť si kontrolné vyšetrenie.
Ak ste zákrok podstupovali ako pacient s astigmatizmom a pretrváva pocit rozmazaného videnia, pravdepodobne bude potrebná dokorekcia. Prosíme vás, aby ste nás kontaktovali.
Sprchovať a kúpať sa môžete už v deň zákroku. Pokiaľ je to nevyhnutné, môžete si v deň zákroku aj umyť vlasy, treba len dávať pozor a vyhýbať sa priamemu prúdu vody do očí.
Počas prvého týždňa po zákroku je dôležité, aby sa vám do oka nedostala znečistená tekutina a nič, čo by vás nútilo pretrieť si oči.
Od druhého týždňa si môžete hlavu umývať obvykle. Týždeň po zákroku však pacientom odporúčame používať šampón, ktorý nedráždi oči (napríklad šampón pre deti).
Po dvoch týždňoch môžete používať rovnaký šampón ako pred zákrokom.
Obvykle sa dobré videnie dosahuje už niekoľko hodín po laserovej operácii, po výmene šošoviek najskôr 3. – 4. deň po zákroku. Drvivá väčšina pacientov je schopná nastúpiť do práce 1 – 2 dni po operácii. Spočiatku videnie môže byť mierne rozmazané a kolísať. Je to normálny priebeh ustaľovania výsledku a zlepšuje sa zo dňa na deň. Definitívne zastabilizovanie videnia sa dosahuje 2 – 3 mesiace od operácie.
Plávanie vo verejných bazénoch odporúčame vynechať počas 4 týždňov od absolvovania zákroku.
Neodporúčame potápať sa počas 4 týždňov po zákroku.
V bežných tatranských alebo alpských výškach žiaden problém nehrozí, takže turistiku môžete bez problémov absolvovať. Avšak ak sa chystáte na výstup do vyšších výšok, určite neriskujte vrcholový výstup bez kyslíku. Ťažký kyslíkový deficit očiam neprospieva. Takýto extrémny výstup môžete absolvovať najskôr po 6 mesiacoch po zákroku – po tom, čo to schváli očný lekár, nakoľko ide naozaj o extrémny športový výkon.
Po laserovom zákroku metódou Femto Lasik 3D:
- do 10 dní neodporúčame vykonávať žiadne športové aktivity;
- po 10 dňoch môžete začať s ľahšou fyzickou aktivitou ako je chôdza, ľahký beh, alebo bicyklovanie;
- po 14 dňoch môžete postupne pridávať na intenzite;
po 21 dňoch sa môžete pokojne vrátiť ku všetkým aktivitám, ktoré ste štandardne vykonávali pred zákrokom a zároveň môžete začať vykonávať už aj rizikové kontaktné športy (napr. box) a plávanie.
Operácia excimerovým laserom je, tak ako každý operačný zásah , spojený s určitým rizikom a možnými komplikáciami ako sú napríklad pocit suchého oka, zápal v pooperačnom období, kolísavá zraková ostrosť v pooperačnom období, znížená zraková ostrosť v noci, znovu pribudnutie dioptrií po určitom čase a podobne. V zásade však platí, čím lepší laserový systém a skúsenejší operatér, tým menšie riziko komplikácií.
Každý zdravotnícky pracovník je povinný poučiť pacienta pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytovanej zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti. Preto každý pacient pred podstúpením zákroku podpisuje informovaný súhlas, v ktorom písomne potvrdí, že bol so všetkými informáciami súvisiacimi s pripravovaným zákrokom oboznámený.
- Laserové ošetrenie metódou FEMTO Lasik
- Laserové ošetrenie metódou ReLEx SMILE
- Operácia sivého zákalu (extrakcia katarakty) / Refrakčná výmena šošovky
- Implantácia umelej šošovky k biologickej šošovke pri dioptrických chybách
- Súhlas s vykonaním operačného zákroku
- Vzor poučenia a písomného informovaného súhlasu pacienta
Áno dajú, samozrejme aj oči majú svoj „limit“. Pacienti, ktorí si zvolia „najvyšší balík“ v zmysle cenníka služieb kliniky oka, majú túto reoperáciu bezplatnú ak to z medicínského hľadiska dovoľuje aktuálny stav očí. Pacienti, ktorí podstúpia operáciu očí a zvolia si iný, ako „najvyšší balík“, majú reoperáciu spoplatnenú v zmysle aktuálne platného cenníka služieb kliniky oka, ktorý nájdete na www.klinikaoka/cennik.
Napriek tomu, že operácie vykonávajú špičkoví lekári za pomoci najmodernejších medicínskych prístrojov a technológií, reakcie organizmu na liečbu bývajú často nepredvídateľné. Každý človek je iný, preto ani pooperačná liečba a vývoj neprebieha u všetkých rovnako.
Výsledok korekcie je trvalý a ďalšie zmeny dioptrickej sily oka sú výnimočné, alebo následkom meniaceho sa zdravotného stavu organizmu alebo chorobného stavu oka ako vekom podmienených či chorobných zmien v iných štruktúrach oka Ak takáto zmena nastane, kedykoľvek nález posúdime a pokiaľ je bezpečným a spoľahlivým riešením ďalšia laserová korekcia, ktorou zlepšíme kvalitu videnia, zákrok vykonáme.
V niektorých prípadoch sa však môže stať, že napriek bezchybnému prevedeniu operácie je jej výsledok len dočasný. Výsledok operácie tak napriek bezproblémového priebehu nie je vyhovujúci a na dosiahnutie uspokojivého stavu je potrebný ďalší operačný zásah.
Dokorekcia refrakčnej chyby sa vykoná, iba ak bude medicínsky prípustná a možná. Dokorekcia sa nevzťahuje na zmeny zrakovej ostrosti spôsobenej vekom, úrazom alebo iným celkovým ochorením pacienta.
Akýkoľvek zákrok nesie so sebou potencionálne riziko výskytu komplikácií, či už je to zákrok z medicínskej či kozmetickej indikácie, resp. na želanie pacienta. Pre každého chirurga je potrebné tieto komplikácie poznať, vyhodnotiť riziko vzniku, vyvarovať sa ich a v prípade výskytu vedieť medicínsky správne reagovať . V dnešnej dobe sú požiadavky pacientov/klientov veľmi vysoké a zraková ostrosť po zákroku horšia ako 100% je pre nich neakceptovateľná. Nie vždy je však možné aj pri vynaloženom úsilí dosiahnuť u pacienta požadovaný výsledok, pretože /ľudský/ organizmus je jedinečný a každý reaguje na zákrok či následnú liečbu inak. Limitáciou môžu byť rôzne faktory, ako napríklad spôsob hojenia, spolupráca pacienta, adaptácia na novú situáciu, celkové faktory (dovtedy nepoznané zápalové procesy v tele, znížená imunita, environmentálne faktory, atď). Medicína nie je exaktná veda, t.z. nie je možné vždy a u každého dosiahnuť 100%-ný výsledok napriek tomu, že sa jedná o bezpečné zákroky s dobrou prediktabilitou. Takisto platené zákroky nezabezpečujú nulový výskyt komplikácií. Aj keby operácie vykonávali len stroje, mohlo by napríklad dôjsť k chybe v software alebo výskytu iných okolností, ktoré by takisto viedli k pochybeniu v priebehu zákroku. Takisto je bežné, že názory lekárov na liečebné postupy sa môžu v niektorých prípadoch líšiť, čiže na daný problém môžu dvaja (viacerí) lekári zaujať iné liečebné postupy, ktoré získali na základe skúseností z vlastnej praxe. To však neznamená, že niektorý spôsob liečby je nesprávny, najmä pokiaľ vedie k dobrému výsledku.
Pred každým zákrokom prediskutuje vyšetrujúci lekár priebeh zákroku, liečbu, pooperačný režim a komplikácie, s ktorými sa stretávame najčastejšie. V informovanom súhlase, ktorý pacient/klient pred zákrokom podpisuje, sú spomenuté aj tie menej časté komplikácie, ktoré sa vyskytujú veľmi zriedka. Každý pacient má čas na prečítanie informovaného súhlasu a pri nejasnostiach môže kedykoľvek znovu osloviť lekára, aby mu ich vysvetlil.
Komplikácie zákrokov môžeme rozdeliť na:
- peroperačné
- vzniknú v priebehu operácie
- môžu byť spôsobené chybou prístroja, chirurga, asistujúceho personálu, či samotným pacientom pri nedostatočnej spolupráci, ktorá môže byť spojená so stresom v danej situácii
- pooperačné
- tieto komplikácie vznikajú vplyvom rôznych faktorov a to napr. individuálneho – neštandardného spôsobu pooperačného hojenia, reakcie tkaniva resp. organizmu na zákrok, neadekvátnou liečbou, či nedostatočnou odpoveďou tkaniva, resp. organizmu na už nasadenú liečbu, nedodržaním pooperačného režimu, nespoluprácou pacienta, či inými faktormi – infekcia, systémové ochorenie, porucha imunity, environmentálne vplyvy, atď.
a) skoré
b) neskoré
- Femto Lasik 3D – zákrok prevedený prostredníctvom femtosekundového laseru a excimerového laseru Femtolaserom-asistovaná Laser in situ keratomileusis (Femto-LASIK) je celosvetovo populárna, bezpečná a najbežnejšie používaná metóda odstraňovania dioptrií pri krátkozrakosti, astigmatizme aj ďalekozrakosti od roku 2001. Podľa dostupnej literatúry je miera komplikácii súvisiacich s týmto zákrokom od roku 2010 cca. 1%.
Najčastejšími peroperačnými komplikáciami sú:
- strata vákua pri vytváraní flapu / lamely/ (do 4%),
- nekompletný flap (do 4%),
- usadeniny pod flapom (tzv. debris, 0.06-100%),
- výraznejší pohyb oka počas zákroku s nemožnosťou dokončenia zákroku.
Najčastejšími pooperačnými komplikáciami sú:
- posun flapu /lamely/ (0.12- 2.5%) – táto komplikácia môže byť spôsobená aj minimálnym pretrením oka, zatlačením na viečka či už vedome, alebo nevedome napr. v spánku alebo aj výrazným žmúrením, ďalej sú to strie na flape (0.03-3.5%),
- podkorekcia či nadkorekcia dioptrickej chyby (5-51%), zbytkový astigmatizmus,
- „suché oko“ je pozorované vo viac ako 90% v skorom pooperačnom období, so symptómami sa bežne vyskytuje 3-6 mesiacov po zákroku, s postupným upravením stavu v prvom roku po zákroku. Reinervácia rohovky však môže v individuálnych prípadoch trvať 2-5 rokov,
- difúzna lamelárna keratitída – neinfekčný (sterilný) zápal rohovky nejasnej etiológie, vyskytujúci sa podľa dostupnej literatúry v 0.13-18.9% (niektorí autori dokonca uvádzajú výskyt 0.5-37.5% a považujú DLK za bežnú pooperačnú komplikáciu),
- je dôležité odlíšiť ju od centrálnej toxickej keratopatie a infekčnej keratitídy, pretože liečebný postup je rozdielny,
- aberácie vyššieho rádu, dysfotopsie ako glare, halo, starburst, zhoršené videnie za šera, znížená kontrastná citlivosť – tieto fenomény sa vyskytujú v 2.3-43.5% prípadov, veľmi často pri 100%-nej zrakovej ostrosti a pretrvávajú niekoľko mesiacov,
- regresia refrakčnej chyby – čiastočný návrat dioptrií (5.5-30% – častejšie u ďalekozrakosti),
- vrastanie epitelu pod flap (do 4% pri prvom, 10-20% pri opakovanom zákroku),
- ektázia rohovky – vážna komplikácia vyskytujúca sa 0.04 – 0.6%, rizikové faktory sú hlavne mladý vek, vysoká krátkozrakosť, tenká rohovka, klinicky sa neprejavujúci keratokonus, očná alergia, pretieranie očí. Niekedy však môže pooperačná ektázia vzniknúť bez prítomnosti akéhokoľvek spomínaného rizikového faktoru.
- Relex Smile 3D
- zákrok prevedený prostredníctvom femtosekundového laseru
Refractive Lenticule Extraction, Small Incision Lenticule Extraction je relatívne nová, šetrná a precízna metóda odstraňovania dioptrií pri krátkozrakosti a astigmatizme. Celosvetovo sa používa od r. 2011, na našej klinike od r. 2015. Miera komplikácií sa podľa dostupnej literatúry udáva cca 8%. Tieto dáta sú ovplyvnené tým, že Relex Smile ma dlhšiu učebnú krivku a vyžaduje erudovaného chirurga, v rukách ktorého sa riziko komplikácií vyskytujúcich sa v priebehu zákroku výrazne znižuje a je porovnateľné s FemtoLASIKom.
Najčastejšími peroperačnými komplikáciami sú:
- strata vákua (0.3-4.4%),
- natrhnutie rezu (2.0-11.0%),
- defekty epitelu (0.17-11.0%),
- potiaže pri odstraňovaní lentikuly (2.2-9.0%),
- decentrácia ablácie (pri astigmatizme vyššom ako 2.5D a najmä na ľavom oku do 12.0%),
- výraznejší pohyb oka a nemožnosť dokončenia operácie.
Nasledujúce pooperačné komplikácie sa v porovnaní s FemtoLASIKom vyskytujú v menšej miere:
- „suché oko“ sa vyskytuje približne v 56% v skorom pooperačnom období (v porovnaní s viac ako 90 % po FemtoLASIKu), symptómy ustupujú cca po 3.mesiacoch,
- difúzna lamelárna keratitída – výskyt 0.45-2.17%,
- ektázia rohovky – veľmi zriedkavý výskyt cca 0.011%.
Miera ostatných pooperačných komplikácií je u oboch metódach podobná.
- operácia sivého zákalu, operácia PRELEX (Presbyopic Lens Exchange), operácia Femto-Z-PRELEX, operácia RLE/CLE (Refractive/Clear Lens Exchange)Súčasná moderná chirurgia na odstránenie sivého zákalu, či výmena šošovky na odstránenie dioptrií (do diaľky, do blízka, či na obe vzdialenosti), je veľmi úspešná a percento komplikácií ja nízke. Ide o zákrok celosvetovo najčastejšie vykonávaným zákrokom na ľudskom tele. V posledných rokoch sa aj pri chirurgii šošovky zaviedlo používanie femtosekundového lasera, čo viedlo k šetrnejšiemu a precíznejšiemu prevedeniu určitých krokov tohoto zákroku.
Najzávažnejšou peroperačnou komplikáciou je expulzívne /msasívne/ krvácanie, ktoré je pri dnešných chirurgických postupoch extrémne vzácne, nedá sa predvídať preto neexistuje ani preventívne opatrenia , ktoré ho eliminujú. Peroperačné poškodenie zadného puzdra šošovky sa vyskytuje cca v 1%, v ojedinelých prípadoch aj nemožnosť implantovať šošovku do oka.
Časté pooperačné komplikácie šošovkových operácií sú:
- infekcia oka, ktorá sa môže dostať až do vnútorných štruktúr oka a vážne poškodiť trvale videnie, dôležité je dodržiavať pooperačný režim, ošetrovať oči čistými rukami,
- zakalenie zadného púzdra šošovky , tzv. sekundárny zákal šošovky, sa vyskytuje cca v 19%, v literatúre však varíruje tento údaj od 14-60%. Vyšší výskyt pozorujeme u mladších pacientov, krátkozrakých očí, či pri hutnom zákale puzdra šošovky. Tým, že sa chirurgia šošovky stále posúva do mladšieho veku (odstránenie dioptrií), zvyšuje sa aj výskyt pooperačného zakalenia zadného puzdra šošovky,
- „suché oko“ – vyskytuje sa cca v 60%, liečbou sú umelé slzy, ustupuje v priebehu 3-6 mesiacov,
- opuch žltej škvrny – udáje sa v literatúre rôznia od 2-30%, vyšší výskyt je u pacientov s cukrovkou, preexistujúcou membránou v žltej škvrne, či po komplikovanej operácii šošovky,
- posunutie umelej vnútroočnej šošovky do 3%,
- zvýšený vnútroočný tlak cca 2%,
- odlúpenie sietnice , či opuch rohovky cca 1%.
Najzávažnejšou pooperačnou komplikáciou je endoftalmitída – vnútroočný zápal, ktorý môže mať devastačné následky. Vyskytuje sa cca v 0.5% a vyžaduje si neodkladnú intervenciu.
V posledných rokoch je trendom implantácia multifokálnych či trifokálnych šošoviek /klient sa chce zbaviť okuliarov/. Tieto umelé šošovky nahrádzajú dioptrie do diaľky aj do blízka, niektoré aj na strednú – počítačovú vzdialenosť. 90% pacientov je po implantácii takýchto šošoviek spokojných, zvyšných 10% sú pacienti s bežnými komplikáciami súvisiacimi s operáciou – viď vyššie, kedy je horšia zraková ostrosť horšia z objektívnych príčin. Mnoho pacientov (z uvedených 10%) má však subjektívne potiaže. T.z., že napriek dobrej zrakovej ostrosti (0,8-1,0) dochádza zníženiu kontrastnej citlivosti, zhoršenému videniu za šera a v noci, výskytu pozitívnych dysfotopsií – svetelných fenoménov známych ako halo, glare, statburst, negativnych dysfotopsií – videnie sivého poloblúka v temporálnej – vonkajšej časti zorného poľa. Uvedené subjektívne poruchy videnia súvisia predovšetkým s technológiou výroby umelej vnútroočnej šošovky daného výrobcu , no situáciu môže zhoršiť nekvalitný slzný film, namáhavá práca do blízka v skorom pooperačnom období, či osobnosť typu A. Vo väčšine prípadov sa po určitom čase dané fenomény zmiernia, vyžaduje to však čas a trpezlivosť. Neurodaptácia na nové optické vnemy trvá spravidla 6 mesiacov, kedy časti mozgu v kôrovej oblasti vykazujú zvýšenú aktivitu a môžu spočiatku pôsobiť rušivo.
Ak pacient pred implantáciou multifokálnej/trifokálnej umelej šošovky v minulosti absolvoval rohovkový zákrok na odstránenie dioptrií, alebo má vysoké, či kombinované dioptre, môže dôjsť k tzv. refrakčnému prekvapeniu. T.z. výsledné dioptrie sú odlišné, ako sme pri výpočte vnútroočnej šošovky plánovali. Deje sa to preto, lebo rohovkové parametre sú zmenené vplyvom absolvovaného predošlého chirurgického zákroku a nie vždy je možné umelú šošovku napriek najnovším technológiám vypočítať presne, resp. výsledok je ovplyvnený viacerými faktormi, ktoré nie je možné zahrnúť do výpočtu optickej mohutnosti danej umelej šošovky.
Niekedy zase dôjde k minimálnemu posunu umelej šošovky v puzdre (výskyt do 3% – viď vyššie) a tým aj k zmene výsledných dioptrií (napr. pri vysokej krátkozrakosti).
Daný problém má riešenie, len je potrebné počkať, kým budú pooperačné výsledky dioptrií stabilné. Riešením je napr. dokorekcia laserom na rohovke alebo implantácia dodatočnej vnútroočnej šošovky.
Poznámka:
Na naších klinikách, sa vykonávajú nasledovné laserové zákroky na odstránenie dioptrií:
a) Femto-LASIK 3 – zákrok prevedený prostredníctvom femtosekundového laseru a excimerového laseru.
c) Operácia sivého zákalu, operácia PRELEX (Presbyopic Lens Exchange), operácia Femto Z-PRELEX, operácia RLE/CLE (Refractive/Clear Lens Exchange).
Zaostrovanie na predmety bližšie ako jeden meter v našich očiach zabezpečuj pomerne zložitý systém – akomodačný aparát, ktorého najdôležitejšou zložkou je šošovka. Táto schopnosť ľudskej šošovky vekom postupne klesá tak ako sa mení šošovka z elastickej na tvrdú v dôsledku starnutia jej bielkovín. V určitom bode nášho života, zvyčajne po štyridsiatom veku života, klesne schopnosť vnútroočnej šošovky ľudského oka zaostrovať na blízke predmety pod hranicu, ktorá nám dovoľuje ešte čítať bez nutnosti použiť okuliare. Okuliare na čítanie sa stávajú nevyhnutnosťou, ich dioptrická hodnota narastá (zaostrovacia schopnosť šošovky klesá) približne o 0,50 dioptrie za 5 rokov. Tento stav sa nazýva presbyopia, alebo starecká ďalekozrakosť. Laserová ani iná chirurgia oka nedokáže v súčasnosti zastaviť starnutie šošovky, obnoviť jej funkciu alebo ju plne natrvalo nahradiť. Jedným s kompromisných riešení je tzv. monovision, kedy je dominantné oko vykorigované na diaľku a nedominantné na blízko, pričom rozdiel nemôže byť vyšší ako 2,00 dioptrie. Takto je pacient schopný existovať bez okuliarov až do veku približne 55 rokov. Potom sú už okuliare na čítanie nevyhnutné.
Bohužiaľ nie. Šedý zákal je prirodzené starnutie šošovky, všetky kvapky na šedý zákal sú len marketingový ťah, lieky neexistujú, starnutie oka nezastavia. Operačné riešenie s výmenou vlastnej skalenej šošovky umelou je dnes jediné riešenie. Samozrejme, žiaden starší človek nemá šošovku číru ako mladom veku, avšak aby bolo nutné pristúpiť k operácii, musí byť kvalita videnia zhoršená, obmedzujúca bežné činnosti ako je napríklad čítanie, pozeranie TV, práca s PC.
Tupozrakosť akoby „nedozretosť“ oka v detskom veku. Po 8. resp. 9. roku života je to stav , ktorý už nevieme ovplyvniť ani liekmi ani operačne. Tupozraké oko je možné trénovať aj v dospelom veku a podporovať jeho zrakovú ostrosť prostredníctvom špeciálnych cvičení a prístrojov. Tieto cvičenia však majú minimálny efekt na zlepšenie stavu, závisí od toho, ako veľmi máte oči tupozraké.
Dovoľujeme si vás preto pozvať na vyšetrenie. Na základe vyšetrenia vám poradíme najvhodnejší postup.
Chirurgicky nie, na zelený zákal je na našej klinike oka v Bratislave k dispozícii špeciálny laser – SLT, ošetrením ktorého môžeme znížiť očný tlak a zlepšiť liečbu zeleného zákalu. , V individuálnych prípadoch je možné aj liečbu po ošetrení SLT na istú dobu prerušiť, nie je nutná .
Je pravda, že aj medzi našimi kolegami nájdete takých, ktorí nemajú za sebou operačný zákrok na odstránenie dioptrii a stále tak nosia okuliare. Dôvodom však nie je ich obava zo samotného zákroku. Nie všetci pacienti totižto môžu operáciu očí podstúpiť a to z rôznych príčin – napríklad vek, diagnóza, ale aj zdravotný stav. Ponúknuť univerzálne indície, podľa ktorých by bolo možné zistiť, či daný pacient je vhodný na operáciu očí, alebo nie je, je nemožné.
Každý pacient pred samotným zákrokom podstupuje komplexné očné vyšetrenie, na základe ktorého naši oční lekári rozhodnú, či záujemca tento zákrok môže alebo nemôže podstúpiť. Mrzí nás preto, ak pacienta musíme informovať o tom, že nie je vhodný adept na podstúpenie operácie očí. Zdravie a bezpečnosť pacienta sú však pre nás prvoradé.