Choroby oka – očné chyby

Zistenie poklesu ostrosti zraku, pocit neostrého videnia, hmlisté videnie, patrí medzi najčastejšie subjektívne ťažkosti pacienta. Príčiny môžu byť optické (pre refrakčné chyby sa nevytvára ostrý obraz na sietnici), nedostatočná priehľadnosť (jazvy na rohovke, sivý zákal, zákal v sklovci a iné) a senzorické (pre chorobné procesy v sietnici, zrakovom nerve, v zrakovej dráhe alebo zrakovom centre kôry mozgu).

Refrakčné chyby oka sú najčastejším dôvodom poruchy zraku. Na korekciu sa používajú korekčné pomôcky – dioptrické okuliare a kontaktné šošovky alebo sa chyba odstráni operačne.

Krátkozrakosť (myopia) sa prejavuje neostrým zobrazovaním vzdialených predmetov. Pri myopii dochádza k tomu, že lúče svetla prechádzajúce zrenicou sa zbiehajú pred sietnicou
Ďalekozrakosť je dedičná dioptrická chyba oka, pri ktorej sa lúče svetla vstupujúce do oka nestretávajú na sietnici, ale za ňou, takže pacient vidí blízke predmety rozmazane.
Je to refrakčná chyba oka, pri ktorej má lomivý systém oka rôzne zakrivenie v rôznych rovinách. Príčinou astigmatizmu je najčastejšie nerovnomerné zakrivenie rohovky.
Presbyopia je známa tiež aj ako syndróm krátkych rúk. Je to fyziologická strata schopnosti oka akomodovať, tzn. schopnosť zaostrovať na blízke
Tupozrakosť patrí medzi funkčné ochorenia zraku - na Slovensku ňou trpia približne 3 % detí. Za normálnych okolností mozog spája obraz
Pre funkciu oka je veľmi dôležitým útvarom šošovka. Pri znížení jej priehľadnosti vzniká sivý zákal (tzv. katarakta).
Glaukómu sa ľudovo hovorí zelený zákal, ktorého príčinou je vysoký vnútroočný tlak. Bez liečby hrozí pacientovi čiastočná alebo dokonca aj úplná strata zraku.
Syndróm suchého oka patrí medzi najčastejšie očné ochorenia. Býva tiež považovaný za chorobu tretieho tisícročia.
Sietnica je veľmi dôležitou časťou oka. Zachytáva obraz prenikajúci do oka a zrakovým nervom ho posiela do mozgu.
Keratokonus je vrodené ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej postupnému stenčovaniu