Čo je ďalekozrakosť?
Ďalekozrakosť (hyperopia, hypermetropia) je refrakčná chyba oka, pri ktorej sa lúče svetla vstupujúce do oka nestretávajú na sietnici, ale za ňou, takže pacient vidí blízke predmety rozmazane. Ľudia s vyššími dioptriami vidia zle na diaľku, aj na blízko. Mladší pacienti s nižšou dioptrickou chybou pravdepodobne uvidia dobre na všetky vzdialenosti. Môžu síce pomerne dobre vidieť, ale nadmerne zaťažujú svaly v očiach, čo môže viesť k únave, bolestiam hlavy či bolestiam očí. Často sa vyskytuje aj škúlenie.

Príznaky ďalekozrakosti
V detstve a mladom veku nemajú nízke stupne ďalekozrakosti výrazné prejavy, postupom času sa však videnie do blízka zhoršuje a výraznejšie problémy sa objavia vo veku okolo 40 rokov, kedy sa začínajú prejavovať aj príznaky presbyopie. Vyššie stupne ďalekozrakosti sa prejavia už v detskom veku a sú často spojené so škúlením či tupozrakosťou.
Medzi príznaky ďalekozrakosti môžeme zaradiť:
- problém zaostriť na krátke vzdialenosti, respektíve rozmazané videnie blízkych predmetov,
- žmúrenie v snahe zaostriť pri pohľade na krátke vzdialenosti,
- výrazné namáhanie očí pri pozeraní do blízka, napríklad počas dlhej práce pri počítači, pri písaní, čítaní a podobne, ktoré je spojené s bolesťami hlavy a očí, začervenaním očí a neustálym doostrovaním obrazu,
- škúlenie.
Príčiny ďalekozrakosti
Príčinami ďalekozrakosti sú:
- dedičnosť,
- menšia hrúbka šošovky,
- mikroftalmus – vrodené malé oko,
- celkové ochorenia – napríklad cukrovka,
- iné očné ochorenia,
- dlhodobé užívanie vybraných liekov.
Liečba ďalekozrakosti
Zrakovú ostrosť vieme zlepšiť korekčnými pomôckami, čiže okuliarmi, respektíve kontaktnými šošovkami, s plusovými dioptriami a konvexným tvarom. Ďalším možným riešením je, rovnako ako pri krátkozrakosti, operácia. V závislosti od veku, očakávaní klienta a výšky dioptrií sa vyberá vhodná operačná metóda.
Laserová operácia očí
Nosenie okuliarov vníma množstvo pacientov ako nepraktické a príliš obmedzujúce. Jediným riešením, ako sa zbaviť okuliarov, je laserová operácia očí nasledovnými operačnými metódami:
Prevencia ďalekozrakosti
Ďalekozrakosť je stav, človek vidí dobre do diaľky, ale nevidí dobre do blízka. Pri tejto očnej chybe existujú preventívne opatrenia, ktoré Vám môžu pomôcť znížiť riziko vzniku tohto ochorenia. Niektoré z týchto opatrení zahŕňajú:
- Pravidelné očné cvičenia
Takéto cvičenia pomáhajú posilňovať svaly oka a zlepšovať krvný obeh v očných tkanivách. Ak sa dlhší čas pozeráte na nejaký monitor (PC, tablet, TV a pod.), robte si v pravidelných intervaloch prestávky. Takisto pomáha, napríklad pozerať sa na striedačku na rôzne objekty v rôznych vzdialenostiach.
- Správne osvetlenie
Pri akejkoľvek činnosti, pri ktorej vaše oči pozerajú do blízka, je dôležité mať dostatočné osvetlenie. Príliš slabé osvetlenie môže Vaše oči namáhať, a tým sa podieľať na zhoršovaní Vášho zraku.
- Dodržiavať správnu vzdialenosť od obrazovky
Ak pracujete s počítačom, tabletom, notebookom a podobne, dbajte na to, aby ste mali nastavenú správnu vzdialenosť Vašich očí od obrazovky. Odporúčaná vzdialenosť je aspoň 50 cm.
- Pravidelné kontroly zraku
Pravidelné očné preventívne prehliadky môžu pomôcť včas odhaliť Vaše očné problémy, vrátane ďalekozrakosti.
- Používanie správnych dioptrií
Ak máte diagnostikovanú ďalekozrakosť, dôležité je používať správne dioptrie, či už nosíte okuliare alebo kontaktné šošovky, aby sa minimalizovalo riziko namáhania očí.