Čo je keratokonus?
Keratokonus je vrodené ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej postupnému stenčovaniu a vyklenutiu do kužeľovitého tvaru. Patrí medzi ochorenia oka, ktoré sa v prvých štádiách môžu vyvíjať bez viditeľných či pocitových príznakov.
Prvé príznaky v podobe zhoršeného videnia sa môžu prejavovať v období dospievania. Keratokonus sa môže prejavovať tiež nárastom krátkozrakosti a astigmatizmu, zdvojeným videním, problémami pri šoférovaní či čítaní, aj svetloplachosťou.
Čím skôr sa ochorenie prejaví, tým je väčšia pravdepodobnosť jeho postupu a aj potreba začatia liečby. Zvyčajne sú keratokonusom zasiahnuté obe oči, ale v rozličnej miere a ochorenie postupuje zväčša len do 40. roku života.

Ako liečiť keratokonus?
Keratokonus nie je možné úplne vyliečiť, liečba ochorenie dokáže iba zmierniť či stabilizovať. V závislosti od štádia choroby existujú tieto spôsoby liečby:
Pri včasnom odhalení keratokonu je vysoká šanca, že na jeho zastabilizovanie postačia korekčné pomôcky alebo minimálne invazívna forma metódou CXL, ktorá spočíva v spevnení kolagénových väzieb v tkanive rohovky
V pokročilých štádiách ochorenia je potrebné pristúpiť ku chirurgickému zákroku. Riešením býva aplikácia rohovkových implantátov alebo transplantácia rohovky.