Príčiny vzniku ochorenia sú individuálne. Zahŕňajú poškodenia oka, očné ochorenia spôsobujúce nerovnosti na povrchu rohovky a spojivky, akné, choroby pečene či isté druhy liekov. Dôvodom nedostatočnej tvorby sĺz bývajú aj environmentálne faktory ako vietor, prípadne klimatizácia, dym z cigariet, dráždivé svetlo, ďalej chemikálie a nevhodná kozmetika.

Ako sa lieči syndróm suchého oka

Liečba suchého oka závisí od príčiny jeho vzniku. Najčastejšie sa lieči očnými kvapkami a sprejmi, aplikovaním umelých sĺz či gélov. Ak klasické metódy nezaberajú, riešením môže byť dočasné alebo trvalé zablokovanie očných kanálikov pomocou implantátov, čím sa zabráni odtekaniu sĺz.

Ak je príčinou syndrómu problém s funkčnosťou očných viečok, pomôže plastická operácia viečok. Operácia prebieha v lokálnej anestézií a po jej absolvovaní môžete ísť ihneď domov. K stabilizácií výsledku operácie dochádza po 4 – 8 týždňoch.

Na vznik syndrómu suchého oka nevplýva len nedostatočné množstvo sĺz, ale aj ich nízka kvalita. Kvalitný ochranný slzný film je správnou kombináciou vody, olejov a hlienu. Ak je niektorej zložky menej a je tým v nedostatočnom pomere, oko to začne cítiť.

Liečba syndrómu suchého oka

Nakoľko pri suchom oku zohrávajú úlohu chronické imunologické reakcie, niekedy sa pri liečbe používajú kortikosteroidy, respektíve cyklosporín.

Po odhalení ochorenia je dôležité čím skôr začať liečbu. O forme liečby rozhodne lekár po dôkladnom očnom vyšetrení.

Prevencia pred vznikom syndrómu suchého oka úzko súvisí so životosprávou – tá ovplyvňuje nielen zdravie našich orgánov, ale aj telesných funkcií, ktoré sú pre orgány nevyhnutné.

Zápaly oka

Príčiny zápalu oka môžu byť  infekčné (bakteriálne, vírusové, mykotické a parazitárne) a neinfekčné (alergické, chemické, fyzikálne zápaly). Príznakom môže byť: červené oko, svrbenie, pálenie, opuch. Väčšinou zápal napadá spojovku, rohovku a očné viečka.

Pri zápaloch viečok sa používajú aj antibiotiká (tetracykliny), ktoré vplývajú na metabolizmus tukov a produkciu v Meibomových žliaz.