Sietnica je veľmi dôležitou časťou oka. Zachytáva obraz prenikajúci do oka a zrakovým nervom ho posiela do mozgu. Viaceré ochorenia sietnice sa môžu vyvíjať aj bez príznakov a odhaliť ich v ranom štádiu dokáže len očná prehliadka. Medzi ochorenia sietnice patria odlúpenie sietnice, cievne oklúzie, diabetická retinopatia či vekom podmienená makulárna degenerácia. Sietnica je tenká a priehľadná membrána nachádzajúca sa vo vnútri očnej gule. Je jednou z najdôležitejších častí oka. Jej úlohou je zachytávať obraz prenikajúci do oka a zrakovým nervom ho posielať do mozgu. Na prednej strane sietnice sú umiestnené pigmentové bunky, na zadnej strane svetlocitlivé bunky – tyčinky a čapíky. Centrálnu časť sietnice tvorí takzvaná makula alebo žltá škvrna, ktorá je miestom najostrejšieho videnia. Pre dobré videnie je tak zdravá sietnica nevyhnutnosťou.
Medzi ochorenia sietnice patria:
1. Odlúpenie sietnice
Odlúpenie sietnice je veľmi závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k oddeleniu zmyslovej časti (neuroretiny) od pigmentového epitelu. Vzájomným odklopením dochádza k vytvoreniu priestoru medzi oboma vrstvami. Výsledkom je hromadenie tekutiny a porucha výživy zmyslovej časti sietnice. Takto poškodená sietnica môže viesť až k úplnej slepote.
Liečba odlúpenej sietnice
Základom úspešnej liečby odlúpenej sietnice je chirurgický zákrok, pri ktorom dôjde k znovu priloženiu sietnice. Zákrok je nutné vykonať čo najskôr po diagnostikovaní odlúpenia sietnice.
2. Makulárna degenerácia
Vekom podmienená makulárna degenerácia (VPMD)
Čo je VPMD
Ide o ochorenie makuly, nazývanej tiež žltá škvrna, nachádzajúcej sa v centrálnej časti sietnice. Makula je miestom najostrejšieho videnia a jej poškodenie vedie k strate centrálneho videnia.
Príznaky VPDM:
- pokles centrálnej zrakovej ostrosti,
- zhoršené videnie za súmraku a v tme,
- výpadky zraku,
- pokrivený obraz, deformácia obrazu,
- znížená vizuálna jasnosť v strede zorného poľa,
- výskyt tmavých škvŕn pred očami,
- problémy s rozoznávaním tvárí,
- problémy s čítaním,
- pacient sa dožaduje sa výmeny okuliarov,
- horšia farebná citlivosť.
Najčastejšie príčiny vzniku makulárnej degenerácie:
- vek nad 65 rokov,
- zlá životospráva – málo pohybu, nevyvážená strava chudobná na vitamíny, fajčenie,
- dedičnosť (výskyt ochorenia v rodine),
- celkové ochorenia – cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol,
- slnečné žiarenie.
Typy VPDM
Rozlišujeme suchú a vlhkú formu vekom podmienenej makulárnej degenerácie.
Suchá forma degenerácie makuly je rozšírenejšia, trpí ňou približne 9 z 10 pacientov s VPMD. Má pomalší priebeh a dochádza pri nej k vytvoreniu a usadzovaniu splodín metabolizmu. Symptómom je zhoršenie videnia za súmraku a v tme, rozmazané videnie a neschopnosť zaostriť.
Vlhká forma je zriedkavejší a nebezpečnejší typ makulárnej degenerácie, no jej priebeh je rýchlejší a často býva príčinou čiastočnej či úplnej straty zraku. Dochádza pri nej ku krvácaniu do sietnice, hromadeniu tekutiny a opuchom v mieste najostrejšieho videnia. Jej príznaky sú paradoxne bezbolestné, pacient registruje zhoršenie schopnosti čítať, rozoznávať tváre a jemné detaily.
Ako sa dá VPMD liečiť?
Napriek tomu, že oftalmológia sa za posledné roky vyvíja rýchlym tempom, vekom podmienenú makulárnu degeneráciu (VPDM) nie je možné úplne vyliečiť. Pri včasnej diagnostike sa ale dá zmierniť, prípadne zastabilizovať. Po odhalení ochorenia je dôležité liečbu začať čo najskôr. O forme liečby VPDM rozhodne lekár po dôkladnom očnom vyšetrení. Ak pociťujete prvé príznaky, neváhajte objednať sa čo najskôr na vyšetrenie k očnému špecialistovi.
Liečba suchej formy degenerácie makuly
Pri suchej forme sa využívajú najmä vitamínové preparáty s vysokým obsahom luteínu, zeaxantínu, antioxidantov, vitamínov E, C či minerály.
Liečba vlhkej formy makulárnej degenerácie
Pri liečbe vlhkej formy VPMD sa používa viacero metód. Najčastejšie sa pristupuje k biologickej liečbe, kedy sa do oka aplikujú vnútroočné injekcie anti VEGF preparátu. Táto liečba zabraňuje opuchom, krvácaniu a novotvorbe ciev.
3. Cievne oklúzie
Čo sú cievne oklúzie?
Cievne oklúzie sú následkom porúch cievneho prietoku v cievach sietnice. Príčinou vzniku arteriálnych cievnych oklúzií je upchatie tepny (artérie) embolom – aterosklerotickým úlomkom. Tieto úlomky sa uvoľňujú z väčších ciev v tele postihnutých aterosklerózou a prostredníctvom krvného obehu sa dostávajú do najtenších ciev, ktoré sa nachádzajú napríklad v mozgu či sietnici. Príčinou vzniku venóznych oklúzií je zúženie alebo úplné upchanie vény v sietnici oka. Nakoľko dochádza k poruche odtoku krvi zo sietnice do krvného obehu, v sietnici sa hromadí krv a dochádza k presakovaniu tekutiny a tvorbe opuchu či malých infarktov. Prejavom venóznej oklúzie je zahmlené videnie, pričom môže dochádzať k postupnej strate centrálneho videnia.
Ako sa zbaviť cievnych oklúzií?
Účinná metóda, ktorou by bolo možné vyliečiť zrak poškodený arteriálnou oklúziou zatiaľ neexistuje. Zlepšenie videnia je možné len pri neúplných embóliách (upchatiach). Aj z tohto dôvodu je veľmi dôležitá prevencia v podobe pravidelných preventívnych prehliadok.
Liečba venóznych oklúzií prebieha štandardne dvomi spôsobmi – laserovou koaguláciou sietnice alebo podávaním intravitreálnych injekcií do sklovca oka. V niektorých prípadoch sa používa aj kombinácia oboch spôsobov. Doplnkovou liečbou môže byť tiež hemodilúcia, ktorej podstatou je riedenie krvi opakovanými infúziami.
4. Diabetická retinopatia
Čo je diabetická retinopatia?
Pri cukrovke môže vznikať množstvo komplikácií a jedným z nich je vznik diabetickej retinopatie. Ide o veľmi nebezpečné ochorenie často vedúce až k slepote. Príznaky sa často objavia, až keď už priamo ohrozujú zrak pacienta.
Príčinou vzniku diabetickej retinopatie je zvýšené množstvo glukózy v krvi, ktorá prostredníctvom následných zmien krvného toku a na stenách ciev upcháva a poškodzuje jemné cievy sietnice, spôsobuje oxidačný stres a vedie k nedokrveniu sietnice. Následkom toho vznikajú menejcenné cievy so slabými stenami, čo vedie ku krvácaniu alebo k opuchu sietnice.
Liečba diabetickej retinopatie
Cieľom liečby diabetickej retinopatie je jej spomalenie a stabilizácia a celkové zlepšenie videnia pacienta. Nakoľko sa ochorenie môže vyvíjať bezbolestne a bez zjavných príznakov, dôležité sú pravidelné očné prehliadky, obzvlášť u pacientov s cukrovkou. Základným predpokladom úspešnej liečby je správna metabolická kompenzácia diabetu, zastabilizovanie krvného tlaku a hladiny tukov.
Diabetická retinopatia má niekoľko stupňov a podľa toho sa pristupuje k liečbe (laserová fotokoagulácia sietnice, Pars plana vitrekómia, aplikácia AntiVEGF látok).