Operácia ďalekozrakosti

Ďalekozrakosť je možné riešiť korekčnými pomôckami – dioptrickými okuliarmi a šošovkami alebo pomocou refrakčnej chirurgie. Pri ďalekozrakosti sa obraz tvorí až za sietnicou, na jej korekciu sa preto používajú okuliare či šošovky s plusovými dioptriami a konvexným tvarom, ktoré umožňujú vytvoriť na sietnici ostrý obraz.

Mladším pacientom bez ďalšej refrakčnej chyby sa predpisujú spravidla jednoohniskové šošovky. Po štyridsiatke, kedy sa začne prejavovať ďalšia očná chyba – presbyopia, je vhodné zvážiť okuliare s multifokálnymi šošovkami, ktoré korigujú problémy s videním do všetkých vzdialeností. Na prechod k multifokálnym okuliarom si je však potrebné zvyknúť. Najmä pacientom, ktorí doteraz okuliare nenosili, môže trvať dlhšie, kým si na nich zvyknú. Niektorí pacienti si na multifokálne okuliare zvyknúť nedokážu nikdy.

Laserová operácia ďalekozrakosti

Existuje viacero operačných metód, ktoré sú vhodné na liečbu ďalekozrakosti. Podstatou modernej metódy Femto Lasik 3D je zákrok na rohovke, metódami dochádza ku korekcii zrakovej ostrosti výmenou vlastnej šošovky pacienta za novú – umelú. Tá sa odporúča najmä pacientom, ktorí okrem ďalekozrakosti trpia tiež presbyopiou a/alebo šedým zákalom.

Každý záujemca o operáciu ďalekozrakosti musí najskôr podstúpiť predoperačné vyšetrenie. Vďaka nemu naši lekári dokážu presne diagnostikovať problém a navrhnúť najefektívnejšie riešenie. Spôsob operácie závisí aj od veku, zamestnania, životného štýlu a samozrejme od prítomnosti očných ochorení pacienta.

Operačné metódy pre korekciu ďalekozrakosti: