V závislosti od použitej metódy, môže byť dĺžka rekonvalescencie po operácii šedého zákalu rôzna. Vo všeobecnosti možno povedať, že moderné očné operácie sa vyznačujú minimálnym rizikom pooperačných komplikácií, krátkou rekonvalescenciou a umožňujú rýchly návrat do bežného života. Dobu hojenia však dokážete ovplyvniť aj vy sami.
Liečba katarakty – šedého či sivého zákalu, je možná len operáciou. Tej sa však netreba obávať. U nás, podobne ako v ostatných vyspelých krajinách, patrí medzi najčastejšie vykonávané a najbezpečnejšie operácie vôbec. Po operácii šedého zákalu získate opäť kvalitný zrak. A to nielen na jednu vzdialenosť, ale môžete aj na všetky.
Ako prebieha operácia šedého zákalu
Podstata operácie šedého zákalu tkvie vo výmene zakalenej šošovky za novú, umelú. V prípade, že sa rozhodnete pre zákrok hradený zdravotnou poisťovňou, do oka vám bude aplikovaná monofokálna šošovka umožňujúca dobré videnie do jednej vzdialenosti. Na výber však máte aj metódy, ktoré vám zabezpečia kvalitný zrak do všetkých vzdialeností.
Medzi špičkové moderné patrí FEMTO Z-Prelex, pri ktorej ostré operačné nástroje nahrádza femtosekundový laser. Ten je presnejší, rýchlejší, k oku jemnejší a šetrnejší, vďaka čomu získate perfektný zrak s minimálnym rizikom komplikácií. A najmä, touto metódou sa pôvodná šošovka nahrádza trifokálnou, ktorá umožňuje výborné videnie do blízka, do diaľky a tiež na veľmi krátke vzdialenosti. Na dioptrické okuliare či kontaktné šošovky po zákroku zabudnete veľmi rýchlo.
Zákrok je vykonávaný ambulantne a aj keď kvalitnejšie videnie spozorujete ihneď po operácii, na šoférovanie sa nespoliehajte. Minimálne 24 hodín od operácie si od neho dajte pokoj a na cestu z kliniky si zabezpečte odvoz.
Rýchlejšiemu hojeniu môžete dopomôcť aj sami
Operácia šedého zákalu, ako sme spomínali vyššie, je maximálne bezpečná. V závislosti od zvolenej metódy môže byť rozdielna dĺžka rekonvalescencie. Platí, že čím modernejšia metóda, tým rýchlejšie hojenie. Pravdou však je, že dobu rekonvalescencie dokážete ovplyvniť aj vy sami. A to v pozitívnom aj negatívnom význame.
Po zákroku dostanete od lekára rady a odporúčania, ako sa správať k svojim očiam nasledovné dni a týždne, aby bolo hojenie bezproblémové. Jedná sa o jednoduché postupy a úpravu niektorých činností. Ich dodržiavaním eliminujete riziko pooperačných komplikácií a zbytočného predlžovania doby hojenia.
V prípade, že vám lekár odporučí nosenie slnečných okuliarov, určite ho počúvnite. Čerstvo operované oči si je potrebné chrániť nielen pred slnečným žiarením, ale aj pred vetrom, prachom či vodou.
Spomaliť hojenie môže aj nadmerné zaťažovanie očí. A to aj pri činnostiach, pri ktorých by sa mohlo zdať, že oči príliš nezapájate. Typickým príkladom je fyzická práca a dvíhanie ťažkých predmetov. Počas nich totiž dochádza k zvyšovaniu očného tlaku a ten negatívne pôsobí na rekonvalescenciu. Nemusíte sa však obávať. Od posilňovania či vášho povolania si budete musieť oddýchnuť len pár dní.
Prvé dni si dávajte pozor aj pri kúpaní sa či sprchovaní. Na vodu, ale najmä na chemikálie v podobe mydiel, šampónov či sprchových gélov. Nie práve ideálne je tiež líčenie. Pri maľovaní očných viečok či mihalníc môže do oka spadnúť drobná nečistota, ktorá môže podráždiť oko. Cez riasenku si do oka môžete preniesť tiež baktérie spôsobujúce zápaly.
Ešte rizikovejšie ako líčenie sú z hľadiska prenosu baktérií či drobných nečistôt špinavé ruky. Snažte sa dbať na to, aby ste si oči počas dňa nepretierali ani sa ich nijako nedotýkali. Obzvlášť, ak ich nemáte práve čerstvo umyté.
Sekundárna katarakta nie je nebezpečná
Platí, že na umelej šošovke nemôže vzniknúť šedý zákal. Ak ste sa preto rozhodli pre operáciu už v štyridsiatke kvôli presbyopii, zabezpečili ste si tým jedinú zaručenú prevenciu pred vznikom katarakty. Pravdou však je, že existuje aj takzvaná sekundárna katarakta, ktorá vás môže obmedziť, aj keď ste operáciu katarakty či presbyopie už absolvovali. Ak sa u vás prejavuje zahmlené videnie, ak intenzívnejšie slzíte alebo ak sa vám zhoršil zrak do diaľky či do blízka, na svedomí to môže mať práve sekundárna katarakta. Nemusíte sa však obávať. Nevzniká na šošovke, ale na jej puzdre. Príčinou jej vzniku je zhrubnutie zadnej steny šošovkového puzdra alebo jeho zakalenie.
Sekundárnej katarakty sa zbavíte veľmi rýchlo a jednoducho. Vo veľkej väčšine prípadov stačí pôsobenie YAG lasera, ktorý krátkym pôsobením rozpustí kal v puzdre. Po niekoľkých minútach odchádzate z kliniky bez akýchkoľvek obmedzení. V podstate okamžite sa vraciate k bežnému životu, bez obmedzení v povolaní, koníčkoch či športe.