Čo je tupozrakosť?
Tupozrakosť patrí medzi funkčné ochorenia zraku – na Slovensku ňou trpia približne 3 % detí.
Za normálnych okolností mozog spája obraz pozorovaného predmetu do jedného priestorového obrazu. Pri tupozrakosti obraz z jedného oka je slabší, tak ho mozog vyradí, pretože ho považuje za nesprávny. Zjednodušene je možné povedať, že danému oku sa „chce pracovať“ stále menej kvôli čomu je pre toto očné ochorenie známy aj výraz syndróm lenivého oka. Mozog obrazy z oka čoraz častejšie ignoruje, až ho „vypne“ úplne. Tým dochádza k narušeniu spolupráce oboch oči a dôjde k strate priestorového videnia. Najčastejšou príčinou je ďalekozrakosť. Tupozrakosť často vedie k škúleniu.
Liečba tupozrakosti
Kvôli škúleniu sa používa oklúzor (napr. náplasť) na zdravé oko, a tým núti mozog, aby prijímal obraz zo slabšieho oka – pleoptická liečba.
Súčasťou liečby tupozrakosti môžu byť aj tzv. ortoptické cvičenia, ktoré učia a udržujú okohybné svaly pracovať vo vzájomnej koordinácii. Postihnuté oko je nutné prinútiť pracovať a naučiť mozog, aby začal vnemy z oka opäť registrovať. Cvičenia sa môžu vykonávať u lekára (ortoptická sestra), ale aj doma v podobe rôznych hier.
Ak je príčinou tupozrakosti sivý zákal, výrazné škúlenie či iná očná vada, často sa indikuje jej odstránenie chirurgickým zákrokom. Laserovou operáciou môžete dosiahnuť taký stav, ako ste pred operáciou videli s vašimi najlepšími okuliarmi. Tupozraké oko však nikdy nebude vidieť 100%.
Prevencia pred tupozrakosťou
Existuje niekoľko spôsobov, ako predchádzať vzniku tupozrakosti:
- Pravidelné očné preventívne vyšetrenia
Pravidelné a dôkladné očné vyšetrenia v detskom veku môžu odhaliť problémy, ktoré by mohli viesť k vzniku tupozrakosti. Preto je dôležité, aby deti navštevovali detského oftalmológa pravidelne.
- Začať s očným cvičením včas
Očné cvičenia dokážu pomôcť zlepšiť očnú koordináciu a stimulovať očné svaly, čo môže mať vplyv na minimalizovanie rizika vzniku tupozrakosti. Preto je dôležité začať s očným cvičením u detí v čo najskoršom veku.
- Prevencia proti škodlivým vonkajším vplyvom
Ochrana očí detí pred rôznymi vonkajšími vplyvmi, ako je napríklad slnečné žiarenie alebo tvrdý fyzický náraz, môže pomôcť minimalizovať riziko poškodenia očí a vzniku tupozrakosti.
- Liečba iných problémov s očami
Liečba iných problémov s očami, ako je napríklad škúlenie alebo nedostatočná korekcia dioptrií, môže pomôcť minimalizovať riziko vzniku tupozrakosti.
- Zdravý životný štýl
Dodržiavanie zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa zdravú výživu, dostatočný a kvalitný spánok a taktiež cvičenie, môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie očí.