Vysoký očný tlak netreba v žiadnom prípade podceňovať. Považuje sa za hlavnú príčinu vzniku zeleného zákalu, ktorý môže viesť až k úplnej slepote. Nakoľko sa vysoký vnútroočný tlak, podobne ako glaukóm, môže určitý čas vyvíjať aj bez vážnejších príznakov, zanedbávať pravidelné očné prehliadky sa skutočne nemusí vyplatiť.
V článku sa dočítate o rizikách spojených s vysokým očným tlakom, o príčinách jeho vzniku, o jeho príznakoch aj o možnostiach, ako ho liečiť.
Funkcia vnútroočného tlaku v oku
Funkciou vnútroočného tlaku je udržiavať oko v stabilnom stave a chrániť ho pred deformáciami. Uvoľňovaním tekutiny s obsahom odpadových metabolitov, ktorá sa vracia späť do krvného obehu, pomáha zároveň zabraňovať opuchom oka.
Ideálny rozptyl hodnôt očného tlaku je od 10 do 21mmHg. Najvyššie hodnoty je štandardne možné namerať ráno po prebudení. Ak je hodnota vnútroočného tlaku v tomto rozmedzí, znamená to, že medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny je rovnováha. V tom prípade sa tekutina v oku nehromadí, t.j., nespôsobuje podmienky pre rast tlaku, ale môže bez problémov odtekať.
Príčiny spôsobujúce zvýšený očný tlak
Vek, nesprávny životný štýl vrátane alkoholu, cigariet a stresu či veľká fyzická námaha sú najčastejšími faktormi zvýšeného očného tlaku. Je potrebné zdôrazniť, že vysokým vnútroočným tlakom sa môžu prejavovať aj vážnejšie zdravotné problémy. Typickým príkladom sú srdcovocievne ochorenia. Aj z tohto dôvodu by mali byť preventívne prehliadky u očného lekára samozrejmosťou u každého z nás.
Aké sú prejavy vysokého očného tlaku
Že máte vysoký vnútroočný tlak môžete zistiť podľa viacerých príznakov. Ak ste v posledných týždňoch zaznamenali častejšie bolesti očí a hlavy, zhoršený zrak a výpadky v zornom poli, ak mávate pocit nevoľnosti alebo vám začervenalo oko, prípadne obidve oči, návštevu lekára neodkladajte.
Na druhej strane, aj znížený očný tlak má negatívny vplyv na organizmus. Môže spôsobiť poškodenie zrakového nervu a deformáciu tvaru oka. Nízky vnútroočný tlak môže byť zároveň aj indikátorom zápalu či diabetických problémov.
Liečba zameraná na zníženie vysokého očného tlaku
Vysoký vnútorný očný tlak je najčastejšou príčinou vzniku zeleného zákalu – glaukómu, očného ochorenia, ktoré môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku a v niektorých prípadoch až slepotu. Preto je veľmi dôležité včas ho odhaliť a začať liečiť.
Meranie očného tlaku sa vykonáva pomocou tonometra, je bezbolestné a trvá len chvíľu. Po vyšetrení tonometrom, očný lekár určí spôsob liečby.
V raných štádiách sa väčšinou na zníženie vysokého očného tlaku podávajú lieky a očné kvapky uvoľňujúce prívod a odtok vnútroočnej tekutiny. V prípade, že lekár navrhne chirurgický zákrok, pôjde buď o selektívnu laserovú trabekuloplastiku (SLK) alebo trabekulektómiu. V prípade SLK sa jedná o takmer bezbolestnú laserovú operáciu s minimálnym rizikom komplikácií. Pomocou laserových lúčov dochádza k zmene očných tkanív s cieľom uvoľnenia kanálikov pre odtok vnútroočnej tekutiny. Pri trabekulektómii sa chirurgicky vytvorí kanálik pri hranici očného bielka a rohovky, cez ktorý je umožnený odtok vnútroočnej tekutiny do spojovkového vaku.