Čo je zelený zákal?
Glaukóm, ľudovo nazývaný aj ako zelený zákal, je očné ochorenie, ktoré spôsobuje poškodenie zrakového nervu a postupnú stratu zraku. Príčinou je vysoký vnútroočný tlak. Bez liečby hrozí pacientovi čiastočná alebo dokonca aj úplná strata zraku. Glakóm je jednou z najčastejších príčin slepoty na svete. Jeho zákernosť spočíva najmä v tom, že sa roky môže vyvíjať bez príznakov a bez toho, aby človek tušil, že sa v ňom vyvíja očné ochorenie, ktoré mu môže spôsobiť slepotu. Pravidelné preventívne očné prehliadky, najmä u ľudí nad 40 rokov, sú najlepšou prevenciou pred neskorými štádiami glaukómu. Zelený zákal sa častokrát zistí náhodne práve pri preventívnych prehliadkach.
Typy zeleného zákalu
- Primárny glaukóm s otvoreným uhlom
Tento typ zeleného zákalu je najrozšírenejší, spočiatku však nemá nijaké výrazné príznaky. Pacient si všimne problém až po odumretí značnej časti zrakových nervov a významných zmien v zornom poli. So zvýšeným rizikom sa spájajú ľudia nad 65 rokov, respektíve s pozitívnou rodinnou anamnézou.
- Primárny glaukóm s úzkym, respektíve uzavretým uhlom
Tento typ sa častejšie vyskytuje u ďalekozrakých očí, u ktorých sú anatomické pomery v oku veľmi stiesnené. Prejavom býva tzv. glaukómový záchvat, ktorý je spojený s prudkou bolesťou hlavy najmä v oblasti oka v dôsledku náhleho zvýšenia vnútroočného tlaku. Býva sprevádzaný sčervenaním oka, rozmazaným videním, nevoľnosťou či vracaním a je potrebný okamžitý zásah očného lekára.
- Kongenitálny glaukóm
Ide o vrodený zelený zákal, pri ktorom je postihnuté oko dieťaťa zväčšené, pretože detské oko je poddajné a v dôsledku vysokého očného tlaku sa zväčšuje. Je citlivé na svetlo, slzí a rohovka je zakalená dosiva. Dieťa je plačlivé.
- Sekundárny glaukóm
Je spôsobený známou identifikovateľnou príčinou, ako sme už spomenuli vyššie, napríklad úrazom oka, nádormi, užívaním liekov, cukrovkou, cievnymi a inými systémovými ochoreniami.
Príznaky zeleného zákalu
Mnoho foriem glaukómu nemá spočiatku žiadne špecifické varovné príznaky. Pacienti často zaregistrujú príznaky až v pokročilom štádiu ochorenia, keď sú časti zrakového nervu už nenávratne poškodené. Pretože stratu zraku v dôsledku glaukómu nie je možné obnoviť, je dôležité pravidelne absolvovať preventívne očné vyšetrenia, ktoré zahŕňajú okrem merania očného tlaku, napríklad aj testovanie zorného poľa, vyšetrenie zrakového nervu. Ak je zelený zákal diagnostikovaný v počiatočnom štádiu, zhoršenie zrakovej ostrosti sa môže významne spomaliť, v niektorých prípadoch aj zabrzdiť.
Najčastejšie príznaky glaukómu v závislosti od typu a štádia:
- zahmlenie až zúženie zorného poľa,
- glaukómový záchvat,
- zahmlené videnie,
- svetloplachosť,
- bolesti hlavy najmä v oblasti očí,
- nevoľnosť.
Liečba zeleného zákalu
V súčasnosti prebieha liečba glaukómu niekoľkými spôsobmi. Cieľom každého z nich je znížiť vnútroočný tlak na hodnoty, pri ktorých nebude dochádzať k poškodzovaniu zrakového nervu a ovplyvniť možné rizikové faktory.
Metódy liečby zeleného zákalu:
- Konzervatívna liečba
V počiatočných fázach možno glaukóm liečiť konzervatívne, očnými kvapkami, ktorých cieľom je znížiť vnútroočný tlak a jeho vplyv na očný nerv.
- Moderná liečba
Moderná liečba zeleného zákalu zahŕňa aj laserové zákroky nasledovnými metódami:
Prevencia pred vznikom zeleného zákalu
Existuje viacero možností, ako sa môže minimalizovať riziko vzniku zeleného zákalu alebo odďaľovať jeho prejavenie:
- Ochrana očí pred UV žiarením
Ochrana očí pred UV žiarením je dôležitá pre prevenciu katarakty. V slnečnom počasí preto noste kvalitné slnečné okuliare s UV ochranou, keď ste vonku v slnečnom počasí.
- Jedzte zdravú stravu
V rámci Vášho stravovania nezabúdajte zaradiť do svojej stravy potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú, napríklad zelenina a ovocie. Pomáhajú bojovať proti poškodeniu očných buniek, ktoré spôsobujú voľné radikály.
- Udržujte svoje telo zdravé
Dodržujte zdravý životný štýl, pravidelne cvičte, doprajte si dostatok riadneho odpočinku, minimalizujte vo svojom živote stres.
- Pravidelné očné vyšetrenia
Navštevujte pravidelne svojho očného lekára, ktorý v rámci preventívnej prehliadky môže už v skorom štádiu odhaliť Váš očný problém a nastaviť správnu liečbu.
- Vyhýbajte sa fajčeniu
U fajčiarov môže byť zvýšené riziko vzniku katarakty, preto sa fajčeniu vyhýbajte. - Dbajte na riadnu liečbu iných ochorení
Ak máte iné ochorenia, ako je napríklad cukrovka, uistite sa, že sú riadne liečené, pretože môžu zhoršiť stav glaukómu.
Ak sa už u vás vyskytol zelený zákal, existujú rôzne možnosti liečby, vrátane chirurgického zákroku. Konzultujte možnosti s očným lekárom našej kliniky, aby ste zistili, aké sú najlepšie možnosti pre Vás.